I v malém obydlí chceme spokojeně žít, mít tam vše potřebné, ale zároveň mít možnost zde volně dýchat. A mít ho hezké a vkusně zařízené. Docílíme toho pomocí vhodného nábytku, ale třeba i volbou vhodných barev. Jak na to?
Nábytek na míru šetří místo
V malém bytě musíme využít každý kousek místa, každý centimetr. Určitě neuděláme chybu, pokud se rozhodneme investovat do nábytku na míru. Nebudou nám tak vznikat nevyužitá, tzv. „hluchá“ místa. Dobrou volbou jsou vestavěné skříně. Pokud se zvolí správné barvy ladící s interiérem a vyhneme se kombinacím, které „tříští“ prostor, mohou být až ke stropu. Čemu se v malém bytě naopak snažíme vyhnout, to jsou mohutné čalouněné kusy nábytku nebo masiv. Do prostoru, kde se nedostává místa se hodí nábytek čistých rovných linií. Tak třeba nábytek na nožkách, tenkých kovových konstrukcí, zavěšený na stěnách (levitující).
Hodí se víceúčelové vybavení
V malých prostorách používáme víceúčelové vybavení. To se týká nábytku (rozkládací sedačka, stolek s úložným prostorem, policový systém), ale také vybavení koupelen či kuchyní (multifunkční spotřebiče).
Vybíráme barvy
Barvy ovlivňují náš život často mnohem víc, než si uvědomujeme. V malých bytech jejich volbě musíme věnovat mnohem větší pozornost. Mohou nám pomoci k jeho „zvětšení“. Nejvíce prostor rozsvítí a „nafouknou“ barvy světlé. Ale když zvolíme vhodnou kombinaci, nemusíme se vzdávat barevnosti. Hodí se třeba světlejší odstíny modré, zelené, hnědé či žluté. Rozhodně se ale v malém prostoru vyhneme experimentům s barevnými kontrasty (např. tmavý nábytek, fialová stěna). Vhodné je například světle vymalovat a použít nábytek odstínu stejné barvy. Moc hezká je třeba kombinace bílý nábytek (bílý dub, borovice) a bílé stěny.
Pustíme do bytu světlo
To je hodně potřeba. Prostor opticky zvětší. Vhodné jsou průhledné stěny a příčky, šikovně umístěná zrcadla, použití vícebodových světelných zdrojů.