Laktační psychózu raději nepodceňujte

Laktační psychózu raději nepodceňujte


Každá žena jednou dospěje do fáze, kdy si přeje mít vlastní miminko. Ovšem už ne každá si dovede živě představit to, co vše péče o nově narozeného člena obnáší a do jaké míry změní tato životní situace její osobnost. A taktéž nemůže žádná žena předem vědět, jestli to dokáže unést a je na to už opravdu připravená.
novorozenec po porodu

Nepříjemnost, jakou je psychóza

Příliš velká zodpovědnost, která se na ženu – matku po narození miminka přenese, dokáže být někdy i neúnosná. Laktační psychóza je nemoc, kterou ani žena, která právě porodila nemůže příliš ovlivnit. Přesto s ní musí bojovat a mít podporu celé její rodiny.
Jak se tato nemoc projevuje? Mezi nejčastější průvodce patří:
1. Hormony– ty mají na svědomí fakt, že všechny starosti, bolesti a průběh porodu, jsou pro ženu najednou neúnosné do takové míry, že se to odráží na její psychice.
2. Dědičnost– i ta může hrát velkou roli ve stavu, kdy žena po porodu podlehne depresím a pocitu úzkosti.
3. Závislosti– i závislost na alkohole, drogách nebo jiných omamných látkách může v ženě vyvolat poruchu, která ovlivní její poporodní stav.
batole s čelenkou
Do jaké míry může laktační psychóza ovlivnit péče o právě narozené miminko?
Odpověď zní – do značné! Žena, která trpí úzkostnými stavy a je nadmíru plačtivá, propadá stavům deprese a je citlivější než jiná matka po porodu. Může tedy své dítě zanedbávat a dokonce ani nepřijat fakt, že je její a musí se o něho starat. S touto nemocí se často spojuje i zvýšený sklon k sebevraždě nebo vraždě čerstvě narozeného potomka. Proto je nevyhnutelné, aby bylo ženě, která psychóze podlehla – nevyhnutelně pomoci!

Léčba a návrat zpátky do života

Rodinný příslušníci včetně partnera, by měli být informováni o tom, co vše čerstvá maminka prožívá.Vyhledat by pak měla pomoc psychiatra a miminko by se mělo podrobovat častým návštěvám u pediatra, který zhodnotí, jestli není zanedbané tím, že maminka není schopná (díky emočním stavům) dát mu stoprocentní péči.
Žena, která trpí touto nemocí, by měla být odpoutaná od všeho strachu a úzkosti, která ji trápí a měla by jí být nabídnuta pomoc s miminkem. Pokud ovšem budete brát léky a řádně odpočívat, můžete se brzy dostat zpátky do stavu, kdy budete veškerou péči o miminko zvládat.
Taktéž ukončení kojení pomáhá zbavit se rychlého návalu hormonů, které v ženě tyto stavy můžou podnítit. Každopádně léčba a nový start je možný, pokud budete věnovat pozornost tomu, že je nutné zakročit a něco s touto nemocí dělat.